Nadšení z novoročních předsevzetí pomalu, ale jistě vyprchalo (soudě podle reklamní masáže obchodů se sportovním vybavením schované za lednové výprodeje) a nám pomalu dochází, že si motivaci musíme vytvořit sami. To se lehce řekne. Jak na to? Mám pro vás pár jednoduchých tipů.
Motivační nástěnka
Může mít podobu klasické nástěnky, anebo obrazu, kde své cíle vyjádříte graficky. Je fajn na nástěnku umístit i důvody, proč daný cíl chcete. Kolem motivační nástěnky (či obrazu) chodíte denně několikrát. Pokaždé, když váš zrak uvízne na některé z fotek nebo obrázků, si v podvědomí připomenete svůj cíl a jeho smysl. Tím, že na cíl neustále myslíte, máte tendenci volit během dne právě ty aktivity, které vedou k jeho splnění. Část práce za vás udělá podvědomí.
Habit tracker
Pamatujete, jak vám na základní škole dávala učitelka hvězdičky, červené puntíky za žádoucí aktivitu v hodině anebo bezchybně vypracovaný úkol? Tak na podobném principu funguje habit tracker.
V minulém článku (Úspěch malých kroků), jsme si prozradili, že snadněji dosáhneme cílů rozdělením na menší. Ty pak začleníme jako každodenní aktivity do týdne. Pokaždé, když danou aktivitu splníme, označíme si ji v diáři anebo v tabulce, kde zároveň krásně uvidíme jak moc energie a pravidelnosti svým cílům věnujeme. Firma Garmin tohle dovedla k dokonalosti tím, že za splnění sportovního cíle udělí odznáčky. Jeden by nevěřil, že jsou dospělí schopni jít běhat i v pozdních večerních hodinách, jen aby získali odznáček.
Odměna
Odměny bývají velice často zaměňovány za neefektivní metodu “cukr a bič” (neboli odměn a trestů). Že je metoda cukr a bič neefektivní víme již dávno díky leadershipu. Princip odměn je však postaven na mnohem účinnějším principu. Odměnu si totiž servírujete sami za vámi stanovených a splněných podmínek. Jak to vypadá v praxi?
Chci nové legíny na běhání. Jsou kvalitní, avšak cena slušně zahýbá rozpočtem. Zároveň chci uběhnout na pohodu půmaraton v horách s patřičným převýšením. Odměnou jsou legíny, ale koupím si je až když absolvuji tréninkový plán, uběhnu 15km tailového běhu..
Obklopte se správnými lidmi
Ne nadarmo se říká, že naši osobnost ovlivňuje pět lidí, kteří nám jsou nejblíž. Tak proč by jedním z nich nemohl být někdo, kdo nás inspiruje, anebo přímo plní náš cíl s námi? Chci-li běhat, je super mít v okolí někoho, kdo během žije a zaběhat si přímo s ním. Je spousta úspěšných běžců, kteří si rádi zaběhají i s obyčejnými smrtelníky (běžecké skupiny). Se vzdělávacími cíli nám pomohou excelentní lektoři (mající skvělé reference a úspěchy). Prostě učte se od těch nejlepších.
Užívejte si cestu
Cesta k cíli je mnohdy důležitější, než samotný cíl. Neprotiřečím si. Dosahování cíle postupně rozvíjí osobnost. Učí nás plánovat, zlepšuje organizační schopnosti, podporuje disciplínu a umožňuje rozvíjet osobnost skrze sebepoznání. U některých lidí může skrze odměňování a vnitřní motivaci zkvalitňovat vztah sama se sebou, tedy pozitivně působí na sebehodnocení. Jednodušeji učíme se mít se rádi a vážit si sebe sama.