Leden, měsíc kdy fitka tradičně praskají ve švech. Je fajn, když si lidé dávají předsevzetí související se změnou svého životního stylu. Sáhněme si na srdce, v půlce ledna (ti se silnější vůli vydrží až do února), motivace rapidně klesá se zjištěním, že pro svoje “sixpacks” je potřeba vyvinout daleko větší úsilí, než je vidět v motivačních youtube videích. Nehledě na to, že s hubnutím souvisí strava, dostatek spánku, fungující metabolismus a x dalších faktorů, které jsem naťukla (a ještě zmíním) v dalších článcích.
Nemám čas neexistuje
Vraťme se na začátek – ke sportu. Lidé mají rádi jednoduché a rychlé věci, proto začít se sportem je mnohem příjemnější nápad, než překopat svůj 20 let zaběhnutý životní styl. Zpočátku je více méně jedno, jakému sportu se věnujete. Důležité je, aby vás bavil natolik, abyste ho chtěli dělat pravidelně. Pravidelný pohyb rozjede metabolismus. Záhy se začnete cítit lépe. Netrvá dlouho a vynechání tréningu vám bude chybět. Jak se ale do této fáze snadněji dostat? Nejdříve byste si měli připustit, že “nemám čas” neexistuje. Život je otázkou priorit. Na to, co je skutečně mou prioritou, si čas zkrátka udělám, o tom je zmáknutý time management. Je vaše zdraví (a skvělá postava jako jeho vedlejší produkt) i vaší prioritou?
Ve dvou se to lépe táhne
Pro chronické začátečníky, kteří nemají tak silnou vůli, aby se donutili pravidelně běhat i za nepříznivého počasí, anebo makat, když se “prostě nechce, jsou dobrým pomocníkem skupinové tréningy. Máte šanci potkat nové lidi, se kterými se “ne” tréningu prostě nechce říkat, anebo vidět, že i ostatní se trápí a potí. Dobrý trenér vás na skupinovkách naučí správnou techniku a dokáže z vás vytřískat maximum. Jdete na tréning jen abyste si odškrtli “splněno” anebo chcete víc? Pak hledejte kvalitní gym.
Dobrý trenér má výsledky
Nejvíc posuneme s těmi nejlepšími. Jak ale v dnešní době najít opravdu dobré trenéry? Trenérskou licenci má pomalu i cvičený foxteriér a s ultra-kvalitními fitky se roztrhl pytel. Víc, než kvalitní promo mluví za trenéra výsledky.
Efektivní web, fungující fb, gym vytapetovaný licencemi, sice ukazuje výsledky, ale je to jen promo. Přestože je fajn umět se i pochlubit (kdo jiný to za mě udělá, když ne já), propagace ještě nikdy nikoho nedonutila udělat o 10 angličáků navíc. Cílem tréningu je posunout se.
Má trenér svěřence, kteří vyhrávají závody, zápasy, anebo se umisťují na horních příčkách v prestižních závodech? Super. Jeho svěřenci taky nějak začínali. Jeho práce je vidět hlavně u těch, kdo nedělal daný sport od dětství, a přesto se dostal mezi nejlepší. Jasně, dostat se mezi dobré sportovce chce úsilí a desetitisíce hodin makat, nicméně kdo vás donutí, když se vám nechce? Trenér.
Krásným příkladem je Karolína Klusová z Como-3 gym. Našla si thaibox taky proto, že chtěla shodit pár přebytečných kil. Během 3 let začala drtit soupeřky natolik, až začala diktovat na IFMA turnajích a probojovala se k šampionátu Enfusion. Když se mrknete na třinecké Como-3 gym, vidíte jeden úspěch za druhým. A přesně takoví trenéři vás posunou nejdál.
Koučování v krvi
Dnes je koučování trendy. Aby ne, existuje sportovní koučing, manažerský koučing, life koučing, job koučing.. “vymyslicokolivkoučing”. O kurzech s náplní základních pedagogicko-psychologických dovednostech okořeněných trochou managementu za sto tisíc, díky nimž dostanete pochybnou licenci, která ale vypadá fakt cool na zdi vašeho pokojíčku, jsem se již rozepisovala v jiných článcích.
Dobrý trenér zkrátka musí mít sportovní koučing, tedy schopnost rozvinout osobnost sportovce, v krvi. Takový trenér vás má dokonale přečtené, zajímá se.
Přesně ví, kdy máte dost a změní přístup tak, aby ve vás probudil chuť nevzdat se i v momentě, kdy držíte prkno, bolestí se vám chce brečet. Má přirozenou autoritu, díky které chcete udělat nejen daný počet opakování, ale ještě pár navíc.
Je tím, kdo vám ukáže cestu posouvat se dál, za hranice svých možností, které jak později zjistíte, byly jen ve vaší hlavě. Věří vám a ukazuje, že na to máte, pokud chcete. Koneckonců děláte to pro sebe, on je jen tím, kdo vás vede.
Zkušenost bez teorie je slepá
Kant krásně vystihuje spojení zkušenosti a vzdělání. Jde ruku v ruce. Trenér, který na sobě nemaká (ať v gymu nebo na školeních), stagnuje. Co se naučíte o trenéra, který nemá přehled, nesleduje trendy, nepropojí souvislosti z jiných oblastí? Nic..
Pokud narazíte na trenéra, který aspoň tuší, co je to fyzioterapie anebo umí své zkušenosti propojit s praxí, máte vyhráno. Občas blbě doskočíte, něco si narazíte, a to bývá pro mnohé signál přestat sportovat. Po měsících nicnedělání se blbě vrací.
Trenér, který ví, vás vede tak, aby k úrazu vůbec nedošlo. Když je náhoda blbec, má zásobu alternativních cviků a her, pomocí kterých nemusíte přestat sportovat. Ba naopak, posilujete problematická místa, přesně tak, abys se nepřemohli, a tím zásadně urychlujete rekonvalescenci (viz. články teacher vs. coach).
Tušíte správně. Najít kvalitní gym s dobrými trenéry, není úplně jednoduché. Nicméně kdo hledá, ten najde. Věřím, že pět bodů uvedených v článku, vám usnadní hledání a ušetří čas. Zdraví je to nejcennější, co máme. Nedovolte cvičeným foxteriérům, aby čas, který do nich investujete utekl vniveč.