The grass is always greener on the other side of the hill (tráva je vždy zelenější..), v Oxfordu zas až tak neplatí. No neplatí.. Oxford je nádherně zelené město, a to dokonce i v centru města. Ve srovnání s Británií máme sakra co dohánět. Život je tady více méně jako v ČR. S tím rozdílem, že se lidé k sobě chovají mnohem ohleduplněji. Často užívanými slovy jsou prosím, děkuji, promiňte a slušné chování, je tady základem, což mi v ČR brutálně chybí. Jaký je život v Oxfordu?
V Oxfordu působí několik přepravních společností, jak ve vlakové dopravě, tak MHD. Je fajn vědět, u které společnosti si koupíte lístek, zvláště když musíte přestupovat, anebo máte celodenní. Autobusy jezdí dvoupatrové. Sedět na horním patře je super, máte skvělý výhled a pocit, že jedete bez řidiče není vůbec takové drama, jak někteří tvrdí. Autobusy mají jen jedny dveře. Nejdřív se vystupuje. Při nástupu řidič kontroluje a vydává lístky. Lidé stojí v řadě a předbíhání tady nehrozí. Na první pohled je tento proces zdlouhavý. Zdání klame, autobusy mají ve špičce maximálně 3 min zpoždění. Občas jedou o pár minut dřív. Při výstupu se řidiči poděkuje a popřeje hezký den. Pokud nevíte kdy vystoupit nebo kam přesednout, řidič ochotně poradí a zavolá na vás, když máte vystoupit. Doprava je drahá. Jednosměrný lístek začíná na 60 Kč, celodenní 200 Kč. Proto všichni jezdí na kole. Ano, i ve vysokých podpatcích a oblecích.
Google maps funguje v Oxfordu víc než podivně. Nejen, že appka není schopna naplánovat nejjednodušší přestup, ale nezná ani nejkratší cestu pro pěší chůzi.
První dny jsem se i s google maps cítila jako Alice in the Oxfordland. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se někam dostat, je vypnout google maps a použít kouzelnou větu “excuse me, how can I get to…”
Mentalita lidí
Lidé se k sobě chovají velice ohleduplně. Pokud vás na ulici někdo byť jen omezí v chůzi, hned se omluví. Jsou velice ochotní. Když je oslovíte na ulici a chcete radu ohledně cesty, dobré restaurace, anebo doporučit zajímavé místo k zhlédnutí, mnohdy vás tam i dovedou. Anebo se vám poštěstí mít téměř dvouhodinovou prohlídku centrem včetně výkladu k památkám, jak se tomu stalo v případě setkání s učitelem práv, jež působí na Oxfordské univerzitě.
Komunikace na úřadech, školách nebo v obchodech vesměs začíná “Hi, how are you?” Je pohodová a nenásilná, a to i tehdy, když máte nějaký problém. Komplikace se řeší s úsměvem. Vůbec není pravda, že Britové nemají smysl pro humor. Spíš je nutné pochopit jejich způsob myšlení.Na dochvilnost přesnou jako švýcarské hodinky, se tady nehraje.
Oxfordský čas znamená o 5 minut později. To znamená, že ani ve škole není nikdo přesně. Akceptuje se cca 10 min zpoždění, poté se omluví jen “Sorry, I’m late”, důvody zpoždění se nevysvětlují, nikoho nezajímají.
V případě, že se s místními seznámíte a jste častěji v kontaktu, mají zpravidla zájem o vaši kulturu, starají se, zda jste dobře dorazili domů anebo jaký jste měli den. Časem poznáte, že se nejedná jen o zdvořilostní fráze. Britové jsou mnohem otevřenější než Češi.
Díky pohodové britské mentalitě, je tady život méně ve stresu. V porovnání s Brity se Češi pořád za něčím honí, mají neustálou tendenci s někým soupeřit nebo v něčem vynikat.
Britové pochopili, že život se má více užívat a lidé spolupracovat, a to dělá tuhle zemi krásnou.
Shopping
Ceny jsou podobné jako v ČR. Oblečení je mnohem levnější a kvalitnější. Klade se důraz na kvalitu, ne na značku, proto jsou značkové věci i o polovinu levnější. Např. kvalitní kožené boty tady koupíte od 800 Kč (bez slevy 50£). Jídlo v restauracích se pohybuje od 10 do 20£ (280 – 600 Kč), ve Street food 7 – 15£ (200 – 450 Kč). Měsíční nájem se pohybuje od 35 000 (mimo centrum) a byt pořídíte od 12 milionů, dům stojí dvakrát tolik. Měsíční mzda se pohybuje cca od 35 000 hrubého. Aprobovaní učitelé s praxí, jsou na tom stejně, jako doktoři nebo právníci (100 000 Kč).
Perfektní znalost angličtiny je nezbytná. Když si odečteme běžné náklady, tak to zas taková hitparáda není (denně jen projíte cca 1000 Kč).
V Oxfordu je několik nákupních center. Češi jsou v porovnání s Brity shopaholici. Britové nakupují jen když něco potřebují, a to ještě ve slevách. U nás je trendem trávit volno v nákupních centrech. V Británii se v neděli menší centra uzavírají už v 16h, aby si i prodavačky užily víkend.
Fashion
Kdo by čekal casual business style, který na vás při googlení vykoukne jako první, bude hodně překvapen. Aktuálně móda kopíruje 60 – 80. léta. Trendem jsou ledvinky, boty na klínu, sukně pod kolena, šaty do půl lýtek, kapsáče a volány úplně na všem. V Británii platí Punk’s Not Dead, takže některé kombinace oblečení jsou… víc než kreativní.
Tetování je poměrně trendy. Potkala jsem tady víc potetovaných lidí ve věku 50+ než v mé generaci.
Poslouchat hudbu je taky trendy. Vidět důchodce s velkými sluchátky zn. Marshall není nic neobvyklého. Stejně jako se smartphonem. Místní důchodci žijí hodně aktivně.
Kosmetika je tady poměrně levná, především ta značková. Kosmetické služby (pedikúra, manikúra, kadeřník) začínají na 600 Kč. Najdete tady více barbers (holičství) než haridressers (kadeřník).
Sport
Oxford je zelené město kladoucí důraz na ekologii. V centru města je víc zeleně, než na průměrné české vesnici. V důsledku toho je městská doprava předražená a dostat se kamkoliv autem časově náročné. V Oxfordu je spousta cyklostezek, jež jsou dobře značené, dokonce i v centru města. Běžecké trasy překvapivě zcela chybí. Částečně vedou cyklostezkami, běžíte krajem dvouproudové silnice, anebo hlíněnou pěšinou mezi poli, kdy můžete minout stádo krav či koní. Je to zážitek.
Hodina v gymu začíná na 15£ (430 Kč), bazén je levnější 5 – 10£ (150 – 280 Kč). Hodně lidí preferuje jízdu na kole nebo běh. Běžně potkáte lidi jedoucí do práce na kole v oblecích a vysokých podpatcích. Kvalitu kola a značkové cyklo-oblečení v Oxfordu téměř neuvidíte.
Život v Oxfordu není lepší nebo jednodušší, je jiný. Oxford je hodně multikulturní město. Žije tady silná komunita Poláků, Rusů, Indů, Arabů ale i jiných národností (Filipínci, Asiaté). Bydlím v muslimsko-černošské čtvrti a světe div se, lidé kolem žijí v klidu. Díky multikulturalismu se lidé sice tolerují, avšak (zvláště pokud nevypadáte jako turista nebo student), můžete cítit, že se k vám místní chovají jako k “náplavě z Evropy.”
Obávám se, že Brexit, respektive jeho ekonomické důsledky, mohou tyto tendence ještě více zdůraznit.
Na druhou stranu “Life is like riding a bicycle. To keep your balance, you must keep moving.”
Albert Einstein