Nebudeme si nic nalhávat, učení nepatří zrovna k oblíbeným činnostem našich dětí. Anglický jazyk zažil od 90. let, kdy se u nás začal pořádně vyučovat i na základních školách, značný boom.
Trh je dnes zavalen učebnicemi, časopisy, zrcadlovými knihami, audioknihami a dalšími pomůckami, ve snaze zpříjemnit cestu učení. Efektivita učení jazyků v ČR stále pokulhává. Děti, ač začínají s jazykem už ve školce, případně od první třídy, ani za 9 let studia mají problém s běžným rozhovorem anebo četbou jednodušších textů. Jiné děti například v Norsku běžný rozhovor či přečíst knížku zvládají na pohodu už na druhém stupni ZŠ. Kde je zakopaný pes?
Sledujte filmy a vypněte titulky
V porovnání se severskými (ale i jinými zeměmi) máme pořád dabované filmy. ČR patří mezi země s nejkvalitnějším dabingem, proto ho cpeme všude. Děti v jiných zemích mají ve filmech maximálně tak titulky, jsou nuceny rychle číst a pamatovat si opakující se fráze. Chcete-li zlepšit svou úroveň angličtiny – vypněte dabing. Dívejte se na filmy s titulky, anebo zkoušejte rovnou bez. Mimo jiné se hodně rychle naučíte vyvozovat děj z kontextu.
Hodně čtěte
V zásadě je jedno co čtete, důležité je, aby vás to bavilo. Začněte třeba se zajímavými články na internetu nebo v zahraničních časopisech (Gate, Bridge, National Geographic). Pro začátečníky jsou fajn knihy se zrcadlovým textem. To jsou knihy, které mají jednu stranu psanou anglicky a druhou česky, takže čtenář může číst pohodlně i bez slovníku. Hádáte správě, anglické knihy vás posunou nejvíc. Proč? Cca u 30. strany vás neustálé vyhledávání ve slovníku začne štvát natolik, že se na to vykašlete a jen čtete. Pár stránek na to zjišťujete, že vlastně žádný slovník nepotřebujete (anebo hodně výjimečně) a neznámá slovíčka odvozujete z kontextu. Nehledě na to, že knihy skvěle rozvíjí fantazii a rozšiřují základní všeobecný přehled, který je dnes nezbytností.
Mluvte, pište
Před 30. lety bylo dopisování se zahraničními přáteli docela drahá záležitost. Dnes, v době facebooku, whatsapp a podobných chatovacích appek, není psaní a pokec s rodilým mluvčím žádný problém (pokud tedy v rámci fb nenarazíte na úchyla, který vás chce vylákat na rande :D). Chatem procvičíte svou schopnost rychle zformulovat myšlenku a psát správně slovíčka. Skype a telefonováním, které je přes appky zdarma zase procvičíte běžnou konverzaci. Bez základních frází a slovní zásoby se ale neobejdete.
Naučte se základní fráze a nadrilujte slovíčka
Teď ta méně příjemná část, kterou tolik kritizujete na svých učitelích ve škole – slovíčka a fráze. Drilování slovíček nepatří mezi oblíbené aktivity. S kritikou drillu se setkávám dnes a denně. Neměli bychom si ale sáhnout do svědomí a zavzpomínat, kteří učitelé nám dali nejvíc?
Ano, ti přísní. Člověk je od přírody lemra líná a ne každý má tak silnou vůli, aby si řekl “jupí, teď se naučím pár slovíček.” Na druhou stranu, bez základu se neobejdete, proto čím dřív přestanete lamentovat nad přísnosti učitele, zatnete zuby a těch pár frází si několikrát zopakujete, tím líp pro vás.
Také je fajn slovíčka a fráze aktivně používat, tím se vracím k předešlým bodům – mluvit, číst, poslouchat anebo si je zopakovat pomocí her. U angličtiny platí stejně jako u všeho co se učím – opakování je matka moudrosti.
Paměť je potvora, která vyhasíná, proto pokud si chcete svou dovednost udržet, stačí cca 20 min používání denně. Chcete-li se zlepšit, je potřeba makat aspoň hodinu. Že je hodina hodně a já “nemám čas”? Život je otázka priorit a nikdo tady netvrdí, že tu hodinu musím “odsedět” v kuse. Můžu si 20 min číst článek, chvilku pokecat nebo poslechnout pár songů. Když si tyhle činnosti rozhodím během dne, najednou jde vše, co si zamanu.