Výživa jde ruku v ruce s tréningy. Řešíme ji i na tréninzích Spartanu. Ať je našim cílem zhubnout, anebo zlepšit fyzičku, časem zjistíme, že jen samotný tréning zázraky nezmůže. Chtě nechtě musíme brát v potaz i jídlo. Zvláště když právě strava může podstatně ovlivnit nejen efekt tréningu, ale i samotný závod.
V poslední době vidíme boom mezi doplňky stravy, především mezi proteiny. Který z nich si vybrat? Je fajn mrknout na složení a rozhodnout se podle něj. Nicméně ani složení nám nezaručí, že nám protein sedne.
Pokud máte trávicí soustavu citlivou jak perská kočka a nepatříte zrovna mezi milovníky masa, následující řádky patří vám.
Na tréningu STG Jablunkov, jsme se rozhodli testovat Edgar Power Drink. Výrobce slibuje okamžitý přísun energie a nabízí protein, který nezatěžuje žaludek, neobsahuje kofein, barviva a je bezlepkový. Vypadá to přímo pohádkově. Nicméně i pohádkově vypadající proteiny při náročnějších tréninzích letěly ven. Nedělám si iluze ani u Edgara. Zatímco ostatní fandí brusince (syrovátkový protein), já vybírám veganské Mango.

Aby byl náš sparťanský proteinový “výzkum” zajímavější, zkoušíme ho jak my, kdo sportujeme pravidelně a závodíme, tak i hobíci, kteří si dají trénink jednou týdně.
Hodnotíme chuť, trávení proteinu a možnost vlivu na regeneraci. Brusinková část skupiny je s chutí spokojená. Ač Edgar obsahuje směs 4 druhů cukrů, není sladký jako proteiny, které jsme užívali doposud. Edgar dávkujeme podle váhy a dáváme hodinu až hodinu a půl před výkonem. Já dávám preventivně dvě hoďky, znám se a vidět protein během tréningu není zrovna příjemná záležitost. Po tréningu zjišťujeme, že nemáme nikdo hlad, což je fajn. Brusinková část skupiny má v proteinu i BCCA, takže regenerace po tréningu je u nich na pohodu. Mangový Edgar obsahuje Citrulin malát, který zabraňuje překyselení během tréningu, takže ani já nezažívám po tréningu žádné drama. A to ani tehdy, kdy mám dvoufázový tréning. Během přípravy na závody kombinuji thaibox, crossfit a běh. Běh je složen jak ze sprintů, crossu (převýšení + terén), neměřených výklusů a běh v závodním tempu.
Zda Edgar zlepšuje výkon nedokážu za cca měsíc posoudit. Nicméně odpadlo potréningové “luxování ledničky”, hlad během tréningu, slabost anebo únava. Také jsme se shodli na tom, že se nám sportuje lehčeji. Edgar opravdu drží slovo a nezatěžuje žaludek tolik, jako ostatní proteiny. Protein můžeme určitě doporučit jak během tréningů, tak před závody, především ve fázi, kdy se zvyšuje nervozita ze závodů a strava musí být natolik precizní, aby odpovídala případným dopingovým testům, což Edgar splňuje.